ZSE-H w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu
Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych z siedzibą przy ul. Paderewskiego 10/12 w Olsztynie jest szkołą zawodową z wieloletnią tradycją. Potrafi ją umiejętnie połączyć z innowacyjnymi działaniami w sferze edukacji i wychowania. Od czterech lat prowadzi nabór na nowoczesny kierunek kształcenia technik organizacji reklamy. Uczniowie z klas o tym profilu mogą pochwalić się już sporymi osiągnięciami i bardzo wysoką zdawalnością egzaminów zawodowych.
Na szczególną uwagę zasługują realizowane od 2011 r. w naszej placówce europejskie projekty internetowe eTwinning. Przykładem jest przedsięwzięcie pt. Werbekampagnen fϋr unsere Regionen (Kampanie reklamowe naszych regionów), przeprowadzone w bieżącym roku na lekcjach języka niemieckiego oraz przedmiocie zawodowym projektowanie kampanii reklamowej przez ośmioro uczniów drugiej klasy, o kierunku kształcenia technik organizacji reklamy. Naszym partnerem jest gimnazjum z miasta Sobrance na Słowacji. W ramach projektu prowadziliśmy blog, do którego zostali zaproszeni nauczyciele i wszyscy uczniowie. Na bieżąco publikowali oni posty z komentarzami do podejmowanych działań. Odbyła się też wideokonferencja i chat pt. „W biurze podróży”. Dzięki utworzonym przez nauczycielki koordynujące projekt stronom internetowym wraz z ćwiczeniami interaktywnymi uczestnicy zapoznali się z informacjami o regionie szkoły partnerskiej. Uczniowie pracowali metodą Flipped Classroom (metoda odwróconej klasy). Polegała ona na tym, że nauczycielki ze szkół partnerskich przygotowały materiały multimedialne w postaci tutoriali oraz książki online z instrukcjami, według których powstawały produkty projektu (strony internetowe dla biur podróży). Uczniowie zapoznawali się z nimi w domu. Na lekcjach mieli więcej czasu na ćwiczenia i zadawanie pytań. Produktami końcowymi były strony internetowe dla biur podróży z miast, z których pochodzą uczniowie. W ten sposób zachęcano młodzież szkoły partnerskiej do odwiedzenia własnego regionu. Wypracowane materiały zostały opublikowane na otwartej licencji Creative Commons. W ramach językowo-graficznego projektu uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności zawodowe za pomocą następujących programów: Gimp (edycja zdjęć), IrfanView (banery internetowe, edycja zdjęć, zmniejszanie, wycinanie), Kizoa, Issuu, Prezi, Adobe Photoshop Express, Animoto, CorelDraw, dokumenty Google (ankieta online), Paint, LearningApps, Calameo, mapa Google, Blogger, Padlet, Issuu, YouTube, SpicyNodes, ActivePresenter (tutorial), eXe (narzędzie do tworzenia e-lekcji w postaci strony internetowej), bezpłatny hosting cba.pl, Quizlet, Chat, muzyka z Jamendo.
20 stycznia 2016 r. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przyznała nam Krajową Odznakę Jakości. Wkrótce potem znaleźliśmy się w gronie laureatów konkursu „Projekt z klasą”.
„Projekt z klasą” jest ogólnopolskim konkursem wydawnictwa Nowa na najciekawszą inicjatywę edukacyjną. W tegorocznej edycji rywalizowało 477 projektów. Ośmioro wspomnianych powyżej uczniów z klasy drugiej technikum, wraz z koordynatorami Elżbietą Dziedzicką oraz Małgorzatą Pańczyk, znalazło się w gronie zwycięzców VI edycji.
Nasza szkoła znalazła się w elitarnej grupie placówek, które w szczególny sposób dbają o rozwój umiejętności kluczowych swoich uczniów, i została uhonorowana tytułem „Dobrze Zaprojektowanej Szkoły”.
To znak, że szkoła:
- podchodzi do edukacji w sposób nowoczesny,
- jest otwarta na uczniowskie inicjatywy,
- tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów,
- poprzez wspieranie pracy metodą projektu kształtuje umiejętności i postawy niezbędne do funkcjonowania w życiu społecznym,
- jest atrakcyjna dla rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci szkoły inspirującej i twórczej.
Do innych naszych sukcesów należy otrzymanie Krajowej Odznaki Jakośći za projekty Die Arbeitswelt der jungen Europӓer (Świat pracy młodych Europejczyków) i „Helfen, ohne zu fragen, wem”-Henri Dunant („Pomóż, nie pytając, komu”-Henri Dunant) oraz Europejskiej Odznaki Jakości za ostatni z wymienionych projektów, który znalazł się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu Nasz projekt eTwinning 2016.
Wykorzystywane w codziennej pracy nowatorskie metody nauczania i nowe technologie zostały wysoko ocenione podczas ewaluacji zewnętrznej przeprowadzonej w styczniu 2016 r. przez ewaluatorów Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie.